11:57
13 жовтня 2014

Відділ освіти Яворівської райдержадміністрації керуючись ст. 5 Закону України «Про присвоєння юридичним особам об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій», п.4, п.5 Про проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності , які за ними закріплені, об’єктам права власності , які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб ,ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2012 р. №989 оголошує громадське обговорення питання про присвоєння Чернилявській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів імені Теодора Перуна.

Повідомлення

Про громадське обговорення про присвоєння Чернилявській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів імені Теодора Перуна.

1. Організатор громадського обговорення – Чернилявська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, відділ освіти Яворівської районної державної адміністрації.

2. Найменування юридичної особи, якій пропонується присвоїти ім’я фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події – Чернилявська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

3. Ім’я фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події, що пропонується присвоїти юридичній особі,та обґрунтування такої пропозиції –

Теодор Перун народився 21 січня 1908 року у селі Чернилява Яворівського району Львівської області в сім’ї Степана та Пелагії. Навчався в Чернилявській школі та Яворівській гімназії. Під час навчання в гімназії вступив до Пласту, 17 куреня ім. Михайла Драгоманова. Керівником куреня був полковник січових стрільців Іван Чмола.

За патріотичну діяльність проти Польщі був виключений із 8 класу (останнього) Яворівської гімназії. Згодом навчався у технічній школі-ліцеї у Львові, де здобув професію радіотехніка. Служив у польській армії.

Членом ОУН Теодор Перун став в час її заснування у 1929 році. Перед тим був членом Української військової організації (УВО). Разом з Василем Говдою (родом з Черниляви, проживав на території села «Завода») та Семеном Мендою, Остапом Линдою та Володимиром Грабовським (жителі м.Яворова) належав до першої п’ятірки членів ОУН у Яворівському повіті.

Польська поліція у 1929, 1932, 1933 та в серпні 1939 року неодноразово заарештовувала Теодора Перуна за націоналістичну діяльність. З 1934 р. по жовтень 1935 року сидів у польському концентраційному таборі в Березі Картузькій

Восени 1938 року брав активну участь в мітингу у Львові біля угорського консульства на захист Карпатської України. У боротьбі з польською поліцією Теодор Перун очолив одну з ударних груп націоналістів, яка біля університету прорвала поліційний кордон. Маючи ріст 2 метри 6 сантиметрів, він розкидав поліцаїв як снопи. На нього і його друзів нападали кількадесят поліцаїв. Сорочка обдерта, лице залите кров’ю, але він не падає і не здається поліції. Лише важкоозброєний загін поліційної школи зумів приборкати демонстрантів на чолі з Теодором Перуном. Заарештовані українці кричали: „Закарпаття не дамо! Закарпаття не дамо!” В окупованій німцями Польщі в 1940-1941 роках працював на військовому заводі у місті Скаржиско-Каменному.

В кінці 1941 року повернувся в Черниляву. Працював у військовій реферантурі УПА повітового прориву Яворівщини, був активним підпільником надрайонного проводу, став одним з організаторів куреня УПА „Переяслави”. У 1944 році Теодор Перун був призначений військовим референтом окружного проводу ОУН.

21 лютого 1945 року Теодор Перун (псевдонім „Орел”, „Грім”) брав участь у визволенні Івана Германовича, якого захопили НКВД (енкаведисти) у хаті Івана Гілевича та тримали у сільській раді. Члени Чернилявського підпілля близько півночі 21 лютого 1945 року оточили будинок Івана Лисака, де знаходилася сільрада. Бій між НКВД (енкаведистами) і повстанцями розпочався о першій годині ночі 22 лютого. Під час бою було вбито 2 НКВД (енкаведистів) та 2 „ястребків” (прислужники НКВД), а Теодор Перун був смертельно поранений осколками гранати, які розірвали йому верхню частину ніг. На носилках бойові побратими понесли його до місцевого священика Теодозія Гриника. Його дочка Надія, медик за освітою, надала першу медичну допомогу та старалася зупинити кровотечу. Пораненого Теодора на руках понесли в Кінець (територія в с.Чернилява). Тут в господарстві Степана Турка взяли коня, поклали Т.Перуна на віз, і Григорій Турко разом з побратимами повезли пораненого через долину Луг, мимо каплички на „обшарку” до Заводи (територія в с.Чернилява). З хати Василя Галушки забрали його рідного сина Михайла та попрямували з окровавленим Т. Перуном до штабної криївки Чернилявського підпілля, яка знаходилася над яром біля присілку Батоги. Тут у криївці повстанці залишили Т.Перуна разом з Григорієм Турком та Михайлом Галушкою, а самі (15 осіб) подалися до села Велика Вишенька (сьогодні територія полігону).

Вранці 22 лютого село Чернилява було оточене військами НКВД і прикордонниками із застав Нагачева, Свидниці, Краківця, Салашів, Малнова, Мостиськ та міліції з Краківця, Яворова і Немирова. Собаки по кривавому сліду знайшли криївку під присілком Батоги, в якій знаходилися Т. Перун, Г.Турко та М. Галушка. Відкривши вхід до криївки НКВД кричали: „Бандерівці здавайтеся”. Ніхто в криївці і не думав здаватися. Тоді карателі принесли з хутора Батоги снопи, підпалювали їх і кидали в отвір криївки. Відчувши таку небезпеку, відважні повстанці себе постріляли, щоб не здатися ворогові живими.

Наступного дня НКВД заставили Марію Муху в супроводі трьох вершників доставити тіла мертвих на заставу в село Нагачів, а через дві доби тіла Теодора Перуна, Григорія Турко та Михайла Галушки були вивезені у Дрогомишлянський ліс і там закопані у невідомому місці.

Вирушали раз повстанці

Нічки невидної

Визволяли побратима

З неволі страшної

Зав’язався з ворогами

Бій тяжкий, пекельний

Упав сотник Федір Перун

Ранений смертельно

Підвели йому повстанці

Коня вороного

І повезли сотниченька

Аж до схрону свого

Та на снігу білесенькім

Кров, як мак палала

Вона лютим вороженькам Дорогу вказала

„Здавайтеся, - закричали-

Живим будем брати!”

А у відповідь в криївці

Зірвалась граната

Стара мати у Сибіру

Сльози ллє дрібненькі Ти загинув за Вкраїну Сину мій рідненький

Ти загинув за Вкраїну

За край рідний, милий

І ніхто тепер не знає

Де твоя могила?

Плаче, тужить дівчинонька,

Плаче стара мати

Ми ж завжди синів-повстанців

будем пам’ятати.

4. Субєкти,що внесли пропозицію щодо присвоєння юридичній особі імені фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події – адміністрація Чернилявської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, відділ освіти Яворівської райдержадміністрації.

5. Строки, місце, час проведення заходів з громадського обговорення, акредитації представників засобів масової інформації, реєстрації учасників – Громадське обговорення проводитиметься із 14.10.2014 до 15.11.2014.

Заходи громадського обговорення:

5.1 урочиста хода учасників навчально-виховного процесу 14.10.2014р до могили Т.Перуна.

5.2. збори Ради школи та обговорення питання присвоєння ім. Теодора Перуна Чернилявської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів»;

5.3. збори трудового колективу Чернилявської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів»;

5.4 схід селян у селі Чернилява Яворівського району;

5.5. круглий стіл з теми «Національна героїчна пам’ять»; 5,6 громадські слухання.

6. Поштова адреса та (або) адраса електронної пошти, номер телефону строк і форму для подання пропозицій (зауважень); Пропозиції та зауваження приймаються до 15.11.2014 за адресою :81000, м.Яворів, вул.. Львівська 23, відділ освіти або за адресою 81030, Яворівський район, с. Чернилява, вул. Перемоги 2, Чернилявська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів.

7. Місцезнаходження та (або) адреса електронної пошти, номер телефону організатора громадського обговорення, за якими можна отримати консультації з питання, що винесено на громадське обговорення – 81030 Яворівський район, с. Чернилява, вул. Перемоги 2, Чернилявська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів.

8. Прізвище та імя особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення – Гарбуз Юрій В’ячеславович, директор Чернилявської ЗОШ- І-ІІІ ст.

9. Строк і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення- Результати громадського обговорення будуть узагальнені та опубліковані на сайті відділу освіти до 18.11.2014.

Переглядів: 420 | Додав: OV | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 1
0
1 Суровик Михайло   [Матеріал]
Супер наш клас є!!!!!!!!!!!!!!!!

Ім`я *:
Email *:
Код *: